MONEY-MEE.cz

Jsme součástí vašeho růstu


Očekávaný dopad zvýšení úrokových sazeb ČNB


9.01.2023

Michaela Skálová, DiS.

Česká národní banka (ČNB) v létě loňského roku navýšila základní úrokovou sazbu na rovných sedm procent, což je nejvyšší sazba od roku 1999. Jak toto očekávané navýšení ovlivní cenu peněz a úrokových sazeb na hypoteční úvěry? A jak tyto změny pocítí lidé, kteří už hypotéku mají? Na to se podíváme v dnešním článku.

Česká národní banka (ČNB) v létě loňského roku navýšila základní úrokovou sazbu na rovných sedm procent, což je nejvyšší sazba od roku 1999. Jak toto očekávané navýšení ovlivní cenu peněz a úrokových sazeb na hypoteční úvěry? A jak tyto změny pocítí lidé, kteří už hypotéku mají? Na to se podíváme v dnešním článku.

S vyšší úrokovou sazbou jsou peníze dražší

Letní navyšování úrokových sazeb nebylo žádným velkým překvapením. ČNB se tímto způsobem dlouhodobě snaží o dosažení cenové stability a sražení inflace. Přestože se od léta základní úroková sazba nezvýšila a bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok se nechal v červnu slyšet, že další výrazné zvýšení není v plánu, současná situace je náročná nejen pro ty, kteří plánovali vlastní bydlení, ale i pro lidi, kteří již hypotéku řadu měsíců či let splácejí.

Nové vedení ČNB sice nepřistoupilo k dalšímu zvyšování, a to zejména díky pomalu klesající inflaci, to však rozhodně neznamená, že by se situace měla brzy otočit k lepšímu. Málokdo si navíc uvědomuje, že se nejedná pouze o ceny bydlení. Inflace a úrokové sazby jsou klíčovým prvkem ekonomiky. Zvýšení úrokových sazeb tak nepřímo ovlivňuje také ceny zboží a služeb.

Co to znamená? Lidé si za méně výhodných podmínek půjčují výrazně méně peněz. A méně peněz v oběhu znamená, že lidé méně utrácejí. Podniky se kvůli tomu potýkají s poklesem poptávky a přirozeně zdražují. Vyšší ceny pak mají samozřejmě negativní dopad na domácnosti a jednotlivce, kteří se už tak potýkají s vysokým zadlužením a stagnujícími mzdami. Ať už mají hypotéku, vlastní bydlení či nájem, kvůli narůstajícím cenám si museli utáhnout opasky prakticky všichni.

Snižování inflace bolí

Podle tohoto popisu se může zdát, že zvyšování úrokové sazby má jen samá negativa. Jeho primárním cílem je však snižování inflace… a tento proces bohužel poněkud bolí. Lidé musí počítat s dražšími splátkami, přísnějšími podmínkami pro získání úvěrů, poklesem spotřeby domácností a s omezením investic firem. To má za následek jak omezení vývozu, tak pokles zaměstnanosti, a hlavně růstu mezd, v konečném důsledku ale i pokles inflace.

Získání hypotéky je pro běžného občana stále obtížnější

Zatímco ještě před pár lety bylo běžné vzít si hypoteční úvěr se sazbou krásných 1,8 procent, dnes jsou hypotéky nejdražší za posledních dvacet let a úrokové sazby se pohybují kolem 6 procent. Jejich získání je navíc čím dál obtížnější – bance zaplatíte mnohem více peněz než při třetinové úrokové sazbě, musíte proto být bonitnější. Co dělat, pokud na hypotéku nedosáhnete? Nejčastějším řešením je bydlení v nájmu a šetření či investování peněz, abyste si v budoucnu, až bude situace přívětivější, vlastní bydlení mohli dovolit.

Pokud jste si stihli vzít hypotéku za výhodnějších podmínek, máte štěstí, ale zdražování hypoték se zřejmě dotkne i vás. Pravděpodobně jste si totiž při sjednání hypotéky sjednali kromě doby splácení i fixaci na pět, osm či deset let. A tato fixace jednou skončí. Pak se budete muset přizpůsobit nabídce bank a přistoupit na nejvýhodnější podmínky, které se však v současnosti ani zdaleka nevyrovnají těm, se kterými jste do sjednání hypotéky šli.

Řešením může být další fixační období na kratší dobu v naději, že úrokové sazby v budoucnu opět poklesnou. Tak jako tak však budete muset překlenout období, kdy splátka vaší hypotéky naroste i na trojnásobek původní částky.

Podle výhledů ČNB se navíc nezdá, že by se v blízké době měla situace na trhu nějak razantně měnit. Je tedy lepší obrnit se a počítat spíše s roky než měsíci v tomto stavu. A co dělat do té doby? Budovat si finanční polštář, neutrácet neuváženě a případně i začít uvažovat o alternativách k vlastnímu bydlení.

Zdroj obrázku: MicroStockFactory / depositphotos.com

Michaela Skálová, DiS.

Specializuji se především na hypotéky a investice. Čísla jsou mým koníčkem, ráda pomohu s investicemi i vám.


Další články

23.06.2022

Michaela Skálová, DiS.

Daňové posouzení kryptoměn dle vyjádření GFŘ

Generální finanční ředitelství vydalo daňové posouzení k transakcím s kryptoměnami. Toto posouzení bylo aktualizováno z důvodu zvýšen…

18.03.2022

Michaela Skálová, DiS.

Hrozí alternativním fondům dle § 15 ZISIF zánik?

Česká národní banka (ČNB) na začátku ledna 2022 vydala „Upozornění na časté nedostatky při výkonu činnosti“, ze kterého plynou nejčastější nedostatky, které…

15.07.2021

Michaela Skálová, DiS.

Proč chcete mít virtuální asistentku? Na co je dobrá?

Během růstového období vašeho podnikání pravděpodobně dospějete do bodu, kdy si uvědomíte, že už nedokážete plnohodnotně zvládat všechny úkoly potřebné k hladk…

Naši partneři